Özkan Yabancı Sağlık Sigortası

Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Yabancı sağlık sigortası, Türkiye'ye vize veya vize muafiyeti ile geldikten sonra da ülkemizde kalmak isteyen yabancıların yaptırması zorunlu olan bir sigorta türüdür. 

Yabancı sağlık sigortası teminatları yapılan sigorta şirketine göre değişkenlik gösterebilir.  Ancak sigortanın geçerli olabilmesi için yasalarla belirlenen minimum teminatları kapsaması gerekir. 

Yabancı sağlık sigortası yurt dışında yaşayan Türkler, çift vatandaşlığı olanlar ve mavi kart sahipleri için zorunlu değildir. Bunun haricinde kalan ve ülkemizde yaşamak isteyen tüm yabancıların sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur. 

Eğer Türk eşin SGK kapsamında bir sigortası varsa bu durumda yabancı sağlık sigortası gerekmez.

Yabancı sağlık sigortası işlemlerinde 65 yaş üzerinde zorunluluk ortadan kalkar. Yani yaşınız 65 ve üzerinde ise yabancı sağlık sigortası yapmanız zorunlu değildir.

Yabancı sağlık sigortasının iptal olması için iki durumun yaşanması gerekir. Birisi SGK kapsamında sigortalı duruma geçmek ikincisi ise oturma izni almaktır. Bu iki durumdan herhangi biri yaşandığında yabancı sağlık sigortası iptal olacaktır. 

İkametgah izin belgesi

Taahhütname formu

Sosyal güvenlik durumunu gösteren belge

 

Uzun dönem ikamet tezkeresinin iptal olması için kişinin eğitim, sağlık veya kamu görevi haricinde bir yıldan uzun yurt dışında kalması durumunda veya kamu düzenine ciddi zarar verecek bir durum yaşandığında iptal edilir. 

18 yaşından küçük bireyler herhangi bir gelire sahip olamayacağı için destekleyici olarak kabul edilmezler.

Toplam 1 sayfa icerik arasından, 1. sayfa gösteriliyor.

Web Tasarım | Eskişehir Web Tasarım